Spis Treści
Witaj na naszej stronie
blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog
Jak więc powszechnie wiadomo - towary można transportować również za pomocą okrętów i statków, oraz łodzi. W 1964 w zakładach Howaldt w Kiloni w Niemczech Zachodnich z pochylni zszedł wielki masowiec o tonażu 16. 870 BRT o nazwie "Otto Hahn". Był to jeden z pierwszych statków o napędzie nuklearnym - trzeci po USA i ZSRR. Dzięki temu transport międzynarodowy uległ znacznemu przyspieszeniu. Dla "Otto Hahna" został zbudowany specjalnie nowy typ reaktora jądrowego, który ma być lepiej przystosowany do możliwości konkurencyjnego statku handlowego. Reaktor pracuje za pomocą leżących prętów paliwowych.
Dzięki temu był zbudowany bardziej płasko, co zmniejszało zanurzenie statku. Po drugie system pracował za pomocą kotła, które wytwarzał pewne przegrzanie. Generator paliwowy leży wewnątrz obudowy wodnociśnieniowej. stalowy kocioł o wadze 190, ton osłonięty jest betonowym murem półtorametrowej grubości. Reaktor mieścił 2,95 ton dwutlenku uranu. Do ochrony przed awariami statek miał podwójne dno. Pierwszym cywilnym statkiem o napędzie atomowym był lodołamacz "Lenin". Swoją służbę rozpoczął w 1959 r. i uzyskał wyporność 19 249 ton charakteryzował się praktycznie nieograniczonym zasięgiem. Poruszały go trzy reaktory wodno-ciśnieniowe o mocy 56 KM.
Statek osiągał prędkość 18 węzłów. Mimo że był on formalnie statkiem cywilnym, to jednak służył głownie marynarce wojennej. W USA planowano już od 1954 r. budowę statku handlowego "Savannah" o napędzie atomowym, lecz rozpoczęto ją dopiero w 1959. Innym wynalazkiem był wodolot - który można uznać za połączenie statku i samolotu. Pierwszy wodolot skonstruowano około 1900 roku. Od 1937 wodolot pływał po Renie. W 1957 amerykańscy konstruktorzy statków również eksperymentowali z wodolotami, którym w ten sposób udało się osiągnąć prędkość do 70 węzłów tj. 130 km. na godzinę.
Transport drogą morską w pewien sposób odciąża inne środki transportu i komunikacji. Jednakże nie wszędzie można dotrzeć za pomocą statków i okrętów, zatem transport morski i rzeczny może spełniać funkcję pomocniczą.
Rodzaje ubezpieczeń dla samochodów
by instead on 2012/10/01
Post image for Rodzaje ubezpieczeń dla samochodów
Liczba samochodów na polskich drogach wciąż rośnie, w dodatku kierowców tak samo. Dawniej niedużo pań dało się dojrzeć za kierownicą, za to dzisiaj nie jest to już nic zadziwiającego.
Większa część młodych osób, które tylko skończą 18 lat natychmiast spieszy do ośrodka szkolenia kierowców. Komplikacje jednak rozpoczynają się przy kupnie auta oraz ubezpieczenia.
Rodzaje ubezpieczeń samochodowych
Mamy 3 typy ubezpieczeń dla samochodów. Są to OC, AC i NNW. W ramach każdego z nich mamy zapewnione inne odszkodowanie w przypadku wystąpienia jakichś szkód. Ubezpieczenie OC jest skrótem od Odpowiedzialności Cywilnej. Owa odmiana jest obowiązkowa, więc każda osoba, która posiada samochód musi je mieć. Rzecz jasna, jeśli tym pojazdem zamierza jechać. OC gwarantuje nam, że w razie spowodowania strat innym osobom, kierując auto, ubezpieczyciel zapłaci nam odszkodowania powypadkowe, żeby naprawić szkody.
Ubezpieczenie Auto Casco (AC) jest nieprzymusowym ubezpieczeniem, jednakże w przypadku nowych samochodów, powinno się je nabyć. Polisa ta zapewnia nam odszkodowanie, w razie kradzieży, zbicia szyb, uszkodzenia naszego samochodu oraz niemało innych. Każdy ubezpieczyciel proponuje inne rodzaje ubezpieczeń.
Przez większą część osób NNW w ogóle nie brane pod uwagę, jest ubezpieczeniem, za sprawą którego dostaniemy zadośćuczynienie na skutek uszczerbku na zdrowiu. Co ważne, dysponując polisą od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), również pasażer może pozyskać odszkodowanie, w przypadku doznania jakichś krzywd.
Co nam daje Assistance