O turystyce
blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog - blog
Zakopane nie ma tak długiej historii, jak wiele polskich miast, o których pierwsze wzmianki sięgają przeważnie XI – XII wieku, a prawa miejskie uzyskały one już w XIII wieku. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie to, iż jest to teren górski, dość łatwo dostępny dziś, kiedy istnieją dobre drogi, ale z pewnością przed wiekami niedostępny. Innym powodem braku większego zainteresowania obszarem dzisiejszego Zakopanego, jest także to, że kolebką polskiej państwowości były ziemie Polan, ze swej natury wybitnie nizinne, a przesunięcie centrum życia Polski do Krakowa miało miejsce dopiero w późnym średniowieczu, począwszy od wieku XIII. Oczywiście nie oznacza to, że podnóża Tatr nie zamieszkiwał nikt, ale teren ten odwiedzali tylko pasterze owiec, tradycyjnie wypasający je na podgórskich halach. Właśnie na miejscu takich pasterskich osad powstało Zakopane, stanowiąc swego rodzaju bazę pasterską. Przyjmuje się, że pierwszy przywilej osadniczy dla Zakopanego wydał król Stefan Batory w 1578 roku, choć stosowny dokument zaginął w pomroce dziejów. Został on potwierdzony przez innego króla, Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1670 r. Można więc zakładać, iż historia Zakopanego jako stałej osady, początkowo niewielkiej, datuje się dopiero od XVII wieku, czyli jest ona stosunkowo niedługa.
Lipiec 3rd, 2013 nasze góry Komentowanie nie jest możliwe
Kapryśna i nieprzystępna pogoda tatrzańska
Charakterystyczna dla Tatr, szczególnie zaś dla Tatr wysokich, jest zmienność występującej na ich terenie pogody. Nawet latem się może zdarzyć, iż wychodzimy na szlak w pełnym słońcu, a już wczesnym popołudniem niebo zasnuwają chmury i zrywa się burza. Jednak generalnie klimat Tatr, a więc i Zakopanego, jest dużo bardziej surowy, niż na nizinach. Śnieg pada już tu często na początku października, a opady śniegu zdarzają się często jeszcze nawet w kwietniu. Co najmniej tak samo długo, śnieg pokrywa nawet niższe partie gór, natomiast na wysokich szczytach, w miejscach zacienionych, zdarza się, iż śnieg w ogóle nie taje przez cały rok. Dla Tatr charakterystyczne są dość duże opady, znacznie przekraczające sumę opadów z terenów nizinnych. Odmiennie natomiast kształtuje się kwestia temperatury powietrza. Dane w tym względzie dostarcza stacja meteorologiczna na Kasprowym Wierchu. Wynika z nich między innymi, że nawet latem jest tu po prostu zimno, a średnia temperatura niewiele przekracza 10 stopni. Zresztą nawet podczas lat o standardowej pogodzie, ujemna średnia temperatura występuje od listopada do marca, a w zimnych latach nawet od października do maja. W takim czasie, wszelkie wędrówki górskie są bardzo trudne, a ponadto często zagrażają życiu i zdrowiu, z uwagi na niebezpieczeństwo lawin, które mogą schodzić nawet bez wyraźnego powodu.
Lipiec 3rd, 2013 nasze góry Komentowanie nie jest możliwe
Znaczenie oznakowania szlaków
Góry są miejscem, gdzie dość trudno jest znaleźć szlaki orientacyjne. Jest tutaj bardzo niewiele budynków, ponadto trudno jest znaleźć jednoznacznie wyróżniające się składniki krajobrazu. Z tej to właśnie przyczyny, wytyczono odpowiednie szlaki, z reguły prowadzące z jednego szczytu górskiego do innego, poprzez dolinę. Szlaki te mają na celu zresztą nie tylko wskazanie stosunkowo najłatwiejszej i najprostszej drogi na określony szczyt, ale także ochronę tych składników przyrody, które znajdują się poza szlakiem i które powinny być chronione przed ingerencją ludzką. Oznaczenia szlaków można znaleźć na drzewach, kamieniach, praktycznie wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość malowania. Typowym oznaczenie są trzy równoległe pasy farby, z których zewnętrzne są białe, a środkowy kolorowy. Stosowanych kolorów jest kilka, przede wszystkim zielony, czerwony, niebieski i żółty, a także czarny. Istotne jest tutaj, że kolor szlaku jest kwestią umowną i ustalaną arbitralnie, a więc nie zależy od długości szlaku, stopnia jego trudności i położenia w Tatrach. Niegdyś wprawdzie uważano, że na czarno oznaczone są szlaki najtrudniejsze, jednak dziś taka prawidłowość nie występuje. Dla każdego szlaku, a także jego poszczególnych elementów, podawany jest orientacyjny czas jego przejścia, dla człowieka o przeciętnej kondycji fizycznej.
Lipiec 3rd, 2013 nasze góry Komentowanie nie jest możliwe
Szlaki turystyczne w Zakopanym